Hvězdolet
Řešené úkoly:

Relaxační uzavřené tropické prostředí "Tropical Islands Berlín" - prototyp obytného prostoru hvězdoletu nebo kolonie na jiné planetě:

 

Zařízení s rozměry:

délka 350 m x šířka 200 m x výška 100 m,

o rozloze 66 000 m2 je schopné pohodlně pojmout 6 600 návštěvníků plus perzonál.

Zjištěné klady a zápory:

1) Jde o příjemné prostředí i při tomto počtu lidí (tj. 10 m2 / 1 člověk).

2) Prostor je dostatečný dokonce i pro vyhlídkové lety balónem (jedna z atrakcí).

3) Velké množství zeleně uvnitř areálu - 50 000 stromů.

4) Vnitřní prostor by jistě šlo uspořádat lépe a využít celý objem objektu efektivněji.

5) Očekávaný problém se zvýšenou hladinou hluku oproti klidné krajině se potvrdil, ale na druhou stranu v objektu ani není nijak speciálně řešen.

Byl bych schopen žít v takovém to uzavřeném světě?

Odmyslím-li prostory a zařízení pro obnovu vzduchu, vody, potravin a technického zařízení, a soustředím-li se na hodnocení pocitů z pobytu v takovém prostředí, pak osobní dojem je:

Ačkoliv je zřejmé, že tato budova je mimořádná svojí velikostí a prostorností i svojí vybaveností, kdy člověk nabývá dojmu venkovního prostředí, nezbavil jsem po celou dobu pobytu (2 dny) vědomí stropu nad hlavou. Ikdyž ten strop byl opravdu vysoko (100 m), prostě tam stále byl (podobnou zkušenost učinili i jiní). A to tato budova převyšuje svými rozměry mnohé návrhy mimozemských kolonií. Pokud by člověk měl žít celý život v podobném uzavřeném světě, musí tento svět být výrazně větší, což poněkud technicky komplikuje mezihvězdné cesty. Dalším zásadním problémem (stejně jako na kosmických lodích a stanicích na oběžné dráze) byl všude přítomný hluk. V případě zábavního centra není problém nijak vážný, ale v případě dlouhodobého pobytu je třeba nalézt radikálně jiné technické řešení uzavřeného prostředí.

Fotografie (částečně z reklamní dokumentace, částečně vlastní).